
The Sumida CDRH5D18NP-470NC is a surface mount fixed inductor with a ferrite core and a shielded design. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor has a rated current of 540mA and a tolerance of 30%. It is RoHS compliant and lead free. The inductor is packaged in a nonstandard case with a length, width, and depth of 6mm each, and a height of 2mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH5D18NP-470NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 595mR |
| Depth | 6mm |
| Height | 2mm |
| Inductance | 47uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6mm |
| Max DC Current | 540mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 540mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH5D18 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 10kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH5D18NP-470NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.