Inductor Power Shielded Drum Core 5.4uH 30% 10KHz Ferrite 1.6A 0.076Ohm DCR
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 5.4uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 1.6A |
| Max DC Resistance | 0.076Ohm |
| Product Length | 6mm |
| Height | 2mm |
| Product Depth | 6mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |