
This 2-terminal surface mount shielded ferrite inductor features a drum core technology and a maximum DC current of 4.7A. The inductor has a tolerance of 30% and an inductance of 1.8uH. It is designed to operate within a temperature range of -40 to 105C. The inductor is suitable for surface mount applications and has a maximum DC resistance of 0.02R.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH6D23HPNP-1R8NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Length (mm) | 7 |
| Product Depth (mm) | 7 |
| Product Height (mm) | 2.5 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1.8uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 4.7A |
| Maximum Saturation Current | 5A |
| Max DC Resistance | 0.02Ohm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Cage Code | SVY93 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH6D23HPNP-1R8NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.