This is a 47uH ferrite shielded drum core inductor from Sumida, designed for surface mount applications. It has a maximum DC current rating of 0.8A and a maximum saturation current of 1.12A. The inductor's DC resistance is maximally 0.395 ohms. The operating temperature range is from -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH6D23HPNP-470MC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Product Length (mm) | 7 |
| Product Depth (mm) | 7 |
| Product Height (mm) | 2.5 |
| Number of Terminals | 2 |
| Product Weight (g) | 0.4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Maximum Saturation Current | 1.12A |
| Max DC Resistance | 0.395Ohm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Cage Code | SVY93 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504508000 |
| Schedule B | 8504500000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH6D23HPNP-470MC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.