The CDRH6D38NP-3R3N is a shielded drum core inductor from Sumida, featuring a ferrite core material and a tolerance of 30%. It has an inductance of 3.3uH and a maximum DC current of 3.5A. The inductor's maximum DC resistance is 0.02R and it operates over a temperature range of -40 to 100 degrees Celsius. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Drum Core |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 3.5A |
| Maximum Saturation Current | 3.5A |
| Max DC Resistance | 0.02Ohm |
| Product Length | 7mm |
| Height | 4mm |
| Product Depth | 7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |