
This shielded surface mount inductor from Sumida features a ferrite core material and a nonstandard package case. It has a maximum DC current rating of 2.3A and an inductance of 7.4uH. The inductor is lead free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is available in a tape and reel packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Sumida CDRH6D38NP-7R4NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 31mR |
| Depth | 7mm |
| Height | 4mm |
| Inductance | 7.4uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 2.3A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH6D38 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Weight | 0.021164oz |
| Width | 7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Sumida CDRH6D38NP-7R4NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
