The Sumida CDRH74NP-561MC-B is a shielded surface mount inductor with a ferrite core and a nonstandard package. It has a DC resistance of 3.62 ohms and an inductance of 560 microhenries. The inductor is lead free and RoHS compliant, with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is available in a tape and reel packaging with 1000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sumida CDRH74NP-561MC-B technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 3.62R |
| Height | 4.5mm |
| Inductance | 560uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.5mm |
| Max DC Current | 230mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CDRH74 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7.5mm |