Sumida CDRH8D43NP-6R8NC technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 3.9A |
| DC Resistance (DCR) | 25mR |
| Depth | 8.3mm |
| Height | 4.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.177inch |
| Inductance | 6.8uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.315inch |
| Max DC Current | 3.3A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 3.9A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 4.4A |
| Series | CDRH8D43 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 0.315inch |