Sumida CR75NP-470KC technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 1.1A |
| DC Resistance (DCR) | 180mR |
| Depth | 7.3mm |
| Height | 5mm |
| Inductance | 47uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.8mm |
| Max DC Current | 1.1A |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.1A |
| Self Resonant Frequency | 13MHz |
| Series | CR75 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 7mm |