The Sumida RCH109NP-150M is a 9mm radial power inductor with a nominal inductance of 15uH and a maximum rated current of 3.75A. It has a tolerance of 20% and is designed for use as a general-purpose inductor. The inductor is not shielded and is intended for use in power inductor applications. It has a DC resistance of 0.035 ohms and is rated for use in through-hole mounting configurations.