The Sumida RCH114NP-472KB is a general purpose inductor with a nominal inductance of 4.7uH and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 100 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 0.23A and has a DC resistance of 7.4 ohms. It is available in a radial through-hole package with a length of 14.4mm.