The Sumida RCH875NP-181K is a general purpose inductor with 180uH inductance and 10% tolerance. It has a radial terminal placement and is designed for through-hole mounting. The inductor has a maximum rated current of 0.41A and a DC resistance of 0.57 ohms. It is not shielded and has a test frequency of 0.001 Hz. The inductor is part of the RCH-875 series.