The Sumida RCR875DNP-182K is a general purpose inductor with a nominal inductance of 1800uH and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is rated for a maximum current of 0.17A and has a DC resistance of 6.81mOhm. It is available in a radial package with a length of 7.5mm and is not shielded.