The 25MV1000WGL aluminum electrolytic capacitor features a capacitance of 1000uF with a tolerance of 20% and a DC rated voltage of 25VDC. It has an equivalent series resistance (ESR) of 0.016 and a ripple current of 2180. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a terminal pitch of 5mm. It is rated for a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sun Electronic Industries 25MV1000WGL technical specifications.
| Capacitance | 1000uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| ESR | 0.016Ohm |
| Ripple Current | 2180mA |
| Lifetime | 4000h |
| Size | 10 X 23mm |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| ESR Type | Super Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |