Aluminium Electrolytic Capacitor 68 uF 35 VDC, 35CE68KX, Suncon
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Suncon 35CE68KX technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 300mR |
| Ripple Current | 300mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 20% |