The CPA2512E68R0FS-T10 is a 68 ohm chip resistor from Susumu with a tolerance of 1% and a maximum power dissipation of 16W. It is available in a 2512 package with a height of 0.031 inch and a length of 0.248 inch. The resistor is packaged on a tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Susumu CPA2512E68R0FS-T10 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 2512 |
| Case Code (Metric) | 6432 |
| Package/Case | 2512 |
| Height | 0.031inch |
| Length | 0.248inch |
| Max Power Dissipation | 16W |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 68R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CPA2512 |
| Tolerance | 1% |
| Width | 0.126inch |