The Susumu HPL0603-6N2 is a surface mount inductor with a 0201 case code and a DC resistance of 1 ohm. It has a self resonant frequency of 6 GHz and a test frequency of 500 MHz. The inductor is lead free and unshielded, and is packaged in cut tape. It is part of the HPL series of inductors from Susumu.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Susumu HPL0603-6N2 technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| DC Resistance (DCR) | 1R |
| Inductance | 6.2nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | HPL |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |