The 1.5SMC51A is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 70.1V and a maximum operating temperature of 150°C. It is available in a DO-214AB package and is lead free. The device has a peak pulse power rating of 1.5kW and a maximum surge current of 200A. It is RoHS compliant and has a DC rated voltage of 51V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Taiwan Semiconductor 1.5SMC51A technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 70.1V |
| Height | 2.62mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.13mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 43.6V |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 51V |
| Width | 6.22mm |