The BZT52C8V2 is a Zener diode with a Zener voltage of 8.2V and a voltage tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 500mW and a maximum reverse leakage current of 630nA. The diode is available in a surface mount package and is compliant with RoHS and Reach SVHC regulations. It has an operating temperature range of -65°C to 150°C and is manufactured by Taiwan Semiconductor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Taiwan Semiconductor BZT52C8V2 technical specifications.
| Height | 1.15mm |
| Impedance | 15R |
| Length | 2.7mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Reverse Leakage Current | 630nA |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage Tolerance | 5% |
| Width | 1.7mm |
| Zener Voltage | 8.2V |