
General purpose fixed inductor with 1µH inductance and 20% tolerance. Features a ferrite core, surface mount termination in a 1210 (3225) case code. Rated for 2.2A DC current with a DC resistance of 51.6mΩ. Operates from -40°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden BRL3225T1R0M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 2.2A |
| DC Current | 2.2A |
| DC Resistance (DCR) | 51.6mR |
| Depth | 2.7mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.067inch |
| Inductance | 1uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max DC Current | 2.2A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.4A |
| Self Resonant Frequency | 220MHz |
| Series | BRL |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.098inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden BRL3225T1R0M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
