
The EVK105CH010BW-F is a 1pF ceramic capacitor with a voltage rating of 16V. It has a package size of 0402 and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden EVK105CH010BW-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Dielectric | C0H |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EVK |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Weight | 2.3E-05oz |
| Width | 0.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden EVK105CH010BW-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.