
This 2.4pF multilayer ceramic capacitor has a voltage rating of 16V and a tolerance of 5%. It is constructed with a flat design and is suitable for surface mount applications. The component is available in a 0402 package and is packaged on tape and reel. Operating temperature range is from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden EVK105CH2R4JW-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.4pF |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.5mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EVK |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden EVK105CH2R4JW-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.