The FI 105B245024-T is a surface mount band pass filter from Taiyo Yuden with a center frequency of 2450MHz. It has a maximum insertion loss of 3.3dB and a maximum pass band ripple of 1dB. The filter is designed for use with a 50Ohm load impedance and is suitable for surface mount applications. It operates over a temperature range of -30 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Band Pass |
| Center Frequency | 2450MHz |
| Maximum Insertion Loss | 3.3dB |
| Maximum Pass Band Ripple | 1dB |
| Load Impedance | 50Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Terminals | 4 |
| Case Size | 0402 |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |