Taiyo Yuden HK06035N1S-T technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| DC Resistance (DCR) | 330mR |
| Depth | 0.33mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.3mm |
| Inductance | 5.1nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.6mm |
| Max DC Current | 270mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5GHz |
| Series | HK |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Weight | 6E-06oz |
| Width | 0.3mm |