
Surface mount general purpose fixed inductor with 10nH inductance and 5% tolerance. Features a ferrite core, 0402 case size (1005 metric), and a maximum DC current rating of 340mA. Operates within a temperature range of -55°C to 125°C, with a DC resistance of 310mR. This unshielded component boasts a self-resonant frequency of 3.2GHz and is supplied in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden HK100510NJ-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Current Rating | 340mA |
| DC Current | 340mA |
| DC Resistance (DCR) | 310mR |
| Depth | 0.55mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Inductance | 10nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Exempt |
| Length | 0.039inch |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 3.2GHz |
| Series | HK |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.02inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden HK100510NJ-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
