
Surface mount general purpose inductor with 15nH inductance and 5% tolerance. Features a ferrite and ceramic core, operating temperature range of -55°C to 125°C, and a current rating of 320mA. This unshielded chip inductor is housed in a 0402 (1005) case code, with a DC resistance of 460mR and a self-resonant frequency of 2.3GHz. Packaged on tape and reel, it is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden HK100515NJ-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Ceramic |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Current Rating | 320mA |
| DC Current | 320mA |
| DC Resistance (DCR) | 460mR |
| Depth | 0.55mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Inductance | 15nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Exempt |
| Length | 0.039inch |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 300mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 2.3GHz |
| Series | HK |
| Series Resistance | 460mR |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.02inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden HK100515NJ-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
