Taiyo Yuden HK16083N3S-T technical specifications.
| Body Material | Ceramic |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 120mR |
| Depth | 0.95mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.8mm |
| Inductance | 3.3nH |
| Lead Free | Exempt |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | HK |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Width | 0.8mm |