
Surface mount fixed inductor with 3.9nH inductance, 10 Q-factor at 100MHz, and 6GHz self-resonant frequency. Features a 0.14 Ohm DC resistance and 300mA maximum DC current. Constructed with ceramic body and ferrite/ceramic core, housed in a 0603 (1608 metric) case. Operating temperature range from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden HK16083N9S-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Ceramic |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| DC Resistance (DCR) | 140mR |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 0.8mm |
| Inductance | 3.9nH |
| Lead Free | Exempt |
| Length | 1.6mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | HK |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden HK16083N9S-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
