
Cap Ceramic 0.1uF 100V X5R 20% Pad SMD 0603 85°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X5R |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |