
1uF, 100V X7R dielectric multilayer ceramic capacitor with 10% tolerance. Features a 1206 (3216 metric) SMD package, 1.6mm height, 3.2mm length, and 1.6mm width. Operating temperature range from -55°C to 125°C. Halogen free and RoHS compliant, supplied in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden HMK316B7105KL-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.6mm |
| Length | 3.2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Thickness | 0.071inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| Width | 0.063inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden HMK316B7105KL-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.