CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden JMK107BJ475MA-L datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | 0603 |
| Length | 0.063inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | M |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden JMK107BJ475MA-L to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.