Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% Pad SMD 1206 85°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden JMK316BJ106ML-T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10uF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X5R |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden JMK316BJ106ML-T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.