47µF, 6.3V X5R ceramic capacitor in a 1206 (3216 metric) surface mount package. Features a 20% tolerance and operates across a temperature range of -55°C to 85°C. This RoHS compliant component is supplied on cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 47uF |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Dielectric | X5R |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | M |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| RoHS | Compliant |