
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1uF 6.3V X5R +/-20% 0402 Gen Purp
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Taiyo Yuden JWK105BJ105MV-F datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0204 |
| Case Code (Metric) | 0510 |
| Package/Case | 0204 |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.52mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | W |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Taiyo Yuden JWK105BJ105MV-F to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
