This ferrite wirewound inductor from Taiyo Yuden features a 0.82uH inductance value with a 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.29A and a maximum DC resistance of 0.74R. The inductor's minimum quality factor is 35 and its minimum self resonant frequency is 170MHz. It is designed for through-hole mounting with a radial lead style and measures 3.4mm in length and 2.3mm in diameter. The operating temperature range is -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.29A |
| Max DC Resistance | 0.74Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 170MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 3.4mm |
| Product Diameter | 2.3mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2002/95/EC |