This Taiyo Yuden inductor is a wirewound, ferrite core device with a nominal inductance of 3.3uH and a tolerance of 20%. It can handle a maximum DC current of 0.37A and has a maximum DC resistance of 0.57 ohms. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self resonant frequency is 50MHz. It is designed for through-hole mounting and has a product length of 3.6mm and a product diameter of 2.4mm. The operating temperature range is from -25C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 3.3uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 7.96MHz |
| Maximum DC Current | 0.37A |
| Max DC Resistance | 0.57Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 50MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 3.6mm |
| Product Diameter | 2.4mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |