This through-hole ferrite wirewound inductor features an inductance of 0.82uH with a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.52A and a maximum DC resistance of 0.29 ohms. The inductor's minimum quality factor is 50 and its minimum self-resonant frequency is 270MHz. It has a radial lead style and measures 3.6mm in length and 2.4mm in diameter. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.52A |
| Max DC Resistance | 0.29Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 270MHz |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 3.6mm |
| Product Diameter | 2.4mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |