Taiyo Yuden LB3218T221K technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1207 |
| Case Code (Metric) | 3218 |
| Package/Case | 1207 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 80mA |
| DC Resistance (DCR) | 5.4R |
| Depth | 2mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1.8mm |
| Inductance | 220uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.7mm |
| Length | 3.2mm |
| Max DC Current | 80mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 5MHz |
| Series | LB |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 796kHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 1.8mm |