Taiyo Yuden NR5040T4R7N technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 3.1A |
| DC Resistance (DCR) | 37.7mR |
| Depth | 5.1mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.161inch |
| Inductance | 4.7uH |
| Inductance Tolerance | 30% |
| Length | 0.193inch |
| Max DC Current | 3.3A |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 3.1A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3.3A |
| Self Resonant Frequency | 28MHz |
| Series | NR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 0.193inch |