Taiyo Yuden NRS4010T100MDGG technical specifications.
| Package/Case | 4010 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 750mA |
| DC Resistance (DCR) | 360mR |
| Depth | 4.2mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 1mm |
| Height - Seated (Max) | 0.039inch |
| Inductance | 10uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.8mm |
| Length | 4mm |
| Max DC Current | 750mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 750mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 620mA |
| Self Resonant Frequency | 31MHz |
| Series | NRS |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.157inch |