Taiyo Yuden NRS5040T4R7NMGKV technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 37.7mR |
| Depth | 4.9mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 4mm |
| Inductance | 4.7uH |
| Length | 4.9mm |
| Max DC Current | 3.1A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 3.3A |
| Self Resonant Frequency | 28MHz |
| Series | NR, S Type |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 4.9mm |