The US106UJ820D is a 82pF ceramic capacitor with a DC rated voltage of 50VDC and a tolerance of 0.5pF. It has a through hole mounting style and a radial termination style with a terminal pitch of 4.4mm. The capacitor operates within a temperature range of -25°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Taiyo Yuden US106UJ820D technical specifications.
| Capacitance | 82pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 0.5pF |
| Dielectric | UJ |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Terminal Pitch | 4.4mm |