The B32620-A6472-J189 is a 4.7nF radial ceramic capacitor from TDK with a 5% tolerance. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in tape and reel format. It measures 10mm in length and has a lead pitch of 7.5mm with a lead diameter of 0.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | PP |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 5% |
| RoHS | Compliant |