The 0-1393793-5 relay from TE Connectivity is a DPDT non-latching electromechanical relay with a 3V DC coil voltage and 66.67mA coil current. It has a maximum switching power of 60W and a maximum switching current of 3A. The relay is constructed for through hole mounting and features a DIP package type. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 3V |
| Coil Current | 66.67mA |
| Coil Resistance | 45Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 2.1VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 0.15VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 220V |
| Maximum Switching Current | 3A |
| Maximum Switching Power | 60W|125VA |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 6ms |
| Package Type | DIP |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |