
The 0402SFF400F/24-2 is a 24V 4A surface mount PTC resettable fuse from TE Connectivity. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The fuse is packaged in a 0402 case and is available in quantities of 10,000. It is RoHS compliant and has a DC rated voltage of 24V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 0402SFF400F/24-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 4A |
| DC Cold Resistance | 18mR |
| Depth | 0.51mm |
| Fuse Current | 4A |
| Fuse Size | 1mm X 0.51mm X 0.51mm |
| Height | 0.02inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 18mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SFF |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Width | 0.02inch |
| Working Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 0402SFF400F/24-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.