
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 0603SFF300F/32-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Ceramic |
| Package/Case | 0603 |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 0.8mm |
| ELV | Compliant |
| Fuse Current | 3A |
| Fuse Size | 1.6 X 0.8 X 0.8mm |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 32V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Terminal Material | Nickel |
| Voltage Rating | 32V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 0.8mm |
| Working Voltage | 32V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 0603SFF300F/32-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.