
General purpose electromechanical relay featuring a 24V DC coil voltage and 7A contact current rating. This SPDT relay offers a 250V AC contact voltage rating and a 400V AC maximum voltage rating, with a 1.28kΩ coil resistance and 18.75mA coil current. Designed for through-hole PCB mounting, it operates within a -25°C to 70°C temperature range and boasts an IP67 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393203-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Application(s) | POWER |
| Approvals | UL |
| Coil Current | 18.75mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 1.28kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 7A |
| Contact Material | Silver, Agni90/10 |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Current Rating | 7A |
| Depth | 16.2mm |
| Dropout Voltage | 2.4V |
| ELV | Compliant |
| Height | 0.587inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.834inch |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 1 |
| Operate Time | 5ms |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Plastic |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 3ms |
| RoHS Compliant | No |
| Series | V23148, SCHRACK |
| Termination | PCB |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Weight | 9.5g |
| Width | 16.21mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393203-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
