
General purpose power relay featuring a 24 VDC coil with 42mA coil current, 1W coil power, and 576 Ohms coil resistance. This non-latching, SPST-NO relay offers a 30A contact current rating with silver, cadmium contacts and a maximum AC voltage rating of 277V. Designed for through-hole mounting with PC pin termination, it operates within a temperature range of -55°C to 85°C and has an operate time of 15ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393210-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 42mA |
| Coil Power | 1W |
| Coil Resistance | 576R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 24V |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 30A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 30A |
| Depth | 27.43mm |
| ELV | Non-Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32.51mm |
| Max Current Rating | 30A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 277V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 15ms |
| Power Consumption | 1W |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 277V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393210-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
