
General purpose electromechanical relay featuring Single Pole Double Throw (SPDT) configuration. Coil operates at 24VDC with 254mW power consumption and 10.57mA current. Contact ratings include 15A maximum current and 400VAC voltage. Mounts via through-hole PCB termination. Operating temperature range is -40°C to 85°C. IP67 rated and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393223-7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Application(s) | POWER |
| Approvals | UL, CSA, VDE |
| Coil Current | 10.57mA |
| Coil Power | 254mW |
| Coil Resistance | 2.27kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 15A |
| Contact Material | Tin, Silver |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Current Rating | 8A |
| Depth | 10mm |
| Dropout Voltage | 2.4V |
| ELV | Compliant |
| Height | 15mm |
| Length | 30mm |
| Max Current Rating | 15A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 1 |
| Operate Time | 10ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MSR, SCHRACK |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| Weight | 10.999615g |
| Width | 10mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393223-7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.