
General purpose electromechanical relay featuring a 24V DC coil with 10.2mA coil current and 245mW coil power. Offers an 8A contact current rating with silver contacts and a 250V AC contact voltage rating. This through-hole mounted relay has a SPST throw configuration, 9ms operate time, and 5ms release time, operating within a -40°C to 70°C temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393224-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 10.2mA |
| Coil Power | 245mW |
| Coil Resistance | 2.35kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 8A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Current Rating | 8A |
| Depth | 10.1mm |
| Dropout Voltage | 2.4V |
| ELV | Compliant |
| Length | 28.5mm |
| Max Current Rating | 8A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 1 |
| Operate Time | 9ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 5ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RY, SCHRACK |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393224-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
